Objavljeno: uto, 18. sep, 2012.

Liga šampiona: Real slavio u spektaklu

Nova sezona Lige šampiona nije mogla da krene bolje – u spektakularnom meču u Madridu, derbiju prve večeri, Real je savladao Mančester siti (3:2), iako je dva puta gubio.

Slavilo se i u još jednom dijelu Španije – Malaga je u prvom nastupu u najeltenijem evropskom fudbalskom takmičenju deklasirala ruski Zenit (3:0), dok je u istoj grupi viđena još jedna tužna predstava na ,,San Siru“, u kojoj Milan nije uspio da dođe do pobjede nad Anderlehtom – 0:0.

real ronaldo Liga šampiona: Real slavio u spektaklu

Madridska drama

U duelu timova čiji igrači ukupno vrijede više od milijardu eura viđen je spektakl na tom nivou. Igrački više sa strane Reala, rezultatski sa obje. Madriđani su dva puta gubili, ali su se vratili i golom Kristijana Ronalda u zaostavnom vremenu došli do pobjede. Prije toga su dominirali na terenu, stvarali šanse pred golom Džoa Harta, sa distance slali ,,projektile“ koji su završavali na tribinama ili u rukama golmana Sitija, a izgleda da je bilo potrebno da Siti povede da bi igrači Reala shvatili ozbiljnost situacije.

- Ovo je dobar trijumf jer nam vraća pobjednički DNK. Zaslužili smo pobjedu, jer smo od prvog minuta bili mnogo bolji – rekao je nakon meča trener Reala Žoze Murinjo. Po njegovoj gestikulaciji poslije svakog gola Madriđana vidjelo se koliko mu znači ova pobjeda. Skakao je, slavio sa saradnicima, a na kraju i uklizao na teren. Sve to iako je tek prvo kolo grupe D.

Meč na ,,Santjago Bernabeu“ oba trenera počela su sa iznenađenjima u ekipi, vjerovatno i eksperimentima za nastavak sezone – Murinjo je stavio mladog Rafaela Varana umjesto Serhija Ramosa i Mikaela Esjena prije Luke Modrića ili Mesuta Ozila, dok je Roberto Manćini dao šansu Matiji Nastasiću prije Džoleona Leskota.

U takvoj situaciji Real je bio mnogo bolji, konkretniji, dok je Siti pokušavao da kontrama dođe do gola. Skoro da nije ni dolazio, jer su Madriđani igrali svoju igru, a u prvom poluvremenu imali tri stopostotne šanse (dvije Gonzalo Iguaini i Ronaldo). Drugi dio počeo je u malo sporijem ritmu, sve do 69. minuta, kada je Edin Džeko golom za 0:1 najavio dramu u finišu. Sedam minuta kasnije izjednačio je najbolji igrač meča Marselu, a novi šok za domaće navijače stigao je u 85. minutu, kada je Aleksandar Kolarov pogodio iz slobodnog udarca. Ni to nije ,,umirilo“ Madriđane, bukvalno u sljedećem napadu Karim Benzema je vratio stvari na početak, a eksploziju oduševljenja donio je Ronaldo u prvom minutu sudijske nadoknade.

Borusija je, teže nego što se očekivalo, došla do pobjede nad Ajaksom na svom terenu (1:0). Sve do 87. minuta činilo se da će ,,kopljanici“ doći do toliko željenog boda, ali je onda na scenu stupio Robert Levandovski, koji je odlično reagovao nakon centaršuta Ilkaja Gundogana.

- Tri boda na startu daju nam samopouzdanje. Ali, čeka nas još dosta posla do kraja grupne faze – izjavio je vezista ,,milionera“ Marko Rojs.

Nemoćni Milan

Razočaravajuće veče sedmostrukog osvajača Lige šampiona. Nakon očajnog starta u prvenstvu, Milan je u sinoćnjem meču protiv Anderlehta pokazao da je u ozbiljnoj krizi. Blijedo izdanje, na, maltene, praznom ,,San Siru“, protiv jedne skromne ekipe samo je još više potvrdilo činjenicu da će ovo biti teška i mučna sezona za vicešampiona Italije. Gotovo ništa nije bilo vrijedno pomena, čak se može reći i da su gosti iz Belgije zasluženo odnijeli bod. Imali su veći posjed lopte i par situacija, u kojima su mogli potpuno da srozaju domaćina. U prvom poluvremenu, Flamini i Emanuelson su mogli da dovedu Milan u prednost, ali u oba slučaja se istakao čuvar mreže gostiju, Proto. U nastavku je trener Alegri pokušao izmjenama da promijeni stanje na terenu, međutim, sve je bilo uzalud. Jedinu pravu šansu imao je El Šaravi, koji je pokušao glavom da matira Prota, ali Italijan je ponovo bio na visini zadatka.

- Nemam šta da zamjerim momcima. Moramo da poboljšamo igru u svim segmentima. Imali smo par šansi u drugom dijelu meča. Psihički smo opterećeni i moraćemo to što prije da savladamo. Raduje me što nijesmo primili gol – izjavio je Masimilijano Alegri, trener Milana.

U istoj grupi, Malaga je, kod kuće, deklasirala skupocjeni Zenit. Totalno ,,uništenje“ i  gostiju potpisali su dvostruki strijelac Isko, koji je već na startu započeo goleadu, i iskusni Saviola. Naš Luka Đorđević na terenu je, za Zenit, proveo posljednjih 15 minuta utakmice, ali nije značajnije pomogao svom timu.

- Perfektan meč za nas. Postigli smo rezultat kakav smo priželjkivali. Trener je vjerovao u nas, treba samo ovako da nastavimo – kazao je Isko, koji je započeo ,,blickrig“ na goste.

Preokret Arsenala

Arsenal je sinoć protiv Monpeljea još jednom pokazao koliko iskustvo u ovakvom jednom takmičenju zapravo znači. ,,Tobdžije“ su gubile, pogotkom domaćeg napadača, Belhande, sa bijele tačke, ali je ubrzo stigao furiozan odgovor gostiju iz sjevernog Londona. Prvo je Lukas Podolski, na asistenciju Žirua, u 16. minutu doveo rezultat u egal, da bi dva minuta kasnije, reprezentativac Obale Slonovače, Žervinjo, režirao potpuni preokret na ,,La Masonu“, što se na kraju ispostavilo kao konačan ishod.

- Igrali smo dobro u prvom poluvremenu, što se ne može reći za drugo, ali najvažnije je da smo osvojili tri boda – kazao je Podolski nakon meča.

U okviru iste grupe, Šalke je odolio u paklu Pireja – gosti iz Njemačke su slavili na izuzetno vrućem gostovanju Olimpijakosu. Goste je u vođstvo doveo Hovedes, koji je glavom matirao golmana domaćih, nakon kornera Farfana. Olimpijakos je odgovorio u nastavku, preko Abduna, ali ipak Njemci su odnijeli sav plijen iz Grčke, zahvaljujući Holanđaninu Huntelaru.

Porto bolji od solidnog Dinama

Porto nije imao puno problema na gostovanju Dinamu – golovima Luća Gonzalesa u 41. i Stivena Defura u 90, ,,zmajevi“ su upisali tri boda protiv ekipe za koju je crnogorski reprezentativac Fatos Bećiraj igrao od 55. minuta.

- Lući Gonzalesu je popodne umro otac, ali cijela ekipa je stala iza njega i ovu pobjedu, izborenu njegovim golom, posvećujemo upravo Luću – rekao je trener Porta Vitor Pereira.

U Zagrebu su ipak bili zadovoljni rezultatom. Najvažnije je da nije bilo debakla kakvih je bilo prošle godine.

- Ovaj poraz ne boli. Raduje me što se ekipa nije ,,raspala“. Siguran sam da momci iz utakmice nijesu izašli frustrirani – izjavio je trener ,,modrih“ Ante Čačić.